Zaburzenia mowy

Zaburzenia koncentracji uwagi – nawet jeżeli rozpoznawane są dopiero w dorosłym wieku – rozpoczynają się dużo wcześniej. ADD początek ma tak naprawdę w wieku dziecięcym, ale problem utrzymuje się także w trakcie dorosłego życia pacjenta – nie jest tak, że po ukończeniu 18. roku życia dziecięce zaburzenia koncentracji przemijają.

Co to są zaburzenia mowy?

Zaburzenia mowy to pewne nieprawidłowości, które powodują kłopoty z prawidłowym wysławianiem się i wymawianiem poszczególnych głosek. Dolegliwość ta obejmuje również wady mowy oraz używanie niewłaściwych słów. Zatem mają związek z płynnością mowy, tonem głosu oraz fonacją. Zaburzenia mowy powodują utrudnione rozumienie przekazu. Ponadto mogą mieć związek z ogólnymi funkcjami językowymi. Tego typu problemami zajmuje się nie tylko medycyna, ale również logopedzi, psychologowie oraz lingwiści.

 

Przyczyny zaburzeń mowy

Zaburzenia mowy mogą występować na skutek udaru mózgu lub wylewu, które powodują w konsekwencji uszkodzenie lewej półkuli mózgu, a tym samym „pola mowy”. Ponadto mogą one wynikać z:

1. fizycznego uszkodzenia narządu artykulacyjnego (dysfonia, afonia, alalia, dyslalia);

2. problemów na podłożu psychicznym;

3. nieprawidłowości w układzie nerwowym (dyzartria, anartria, afazja);

4. innych chorób neuropsychiatrycznych, którym współtowarzyszy, np. autyzm, schizofrenia,

5. podłoża genetycznego,

6. nabytych zaburzeń w wyniku czynnika chorobotwórczego.